Co było pierwsze, jajko czy kura?

Bóg to wie i pradziadkowie… Wiemy tylko jedno, jajka jeść trzeba! Jajka to idealny produkt dla osób odchudzających się, budujących masę mięśniową oraz chcących jeść zdrowo. Stanowią nieliczny odsetek produktów które nie dotknęła ingerencja człowieka. W swoim składzie zawierają witaminy m.in. witaminę C, białko, niewiele tłuszczów i tylko 80 kalorii ! Według FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa) białko jaja kurzego jest wzorcowym źródłem białek występujących naturalnie w żywności. Częste jedzenie jaj nie wpływa negatywnie na zdrowie, nawet u osób z nadciśnieniem, cukrzycą, syndromem metabolicznym, kobiet w ciąży czy dzieci (wyjątek stanowią osoby z wykrytą alergią lub nietolerancją na białka jaj) Ten cudowny produkt, niedoceniany przez lekarzy, dietetyków zawiera aminokwasy egzogenne (aminokwasy, których organizm nie potrafi sam wytworzyć) zaspakajając tym samym zapotrzebowanie organizmu już przy 2 jajkach dziennie! Stanowią prawdziwy fenomen natury, w swoim składzie zawierają aż 600 różnych substancji!

Przedstawiam 5 powodów dla których warto jeść jajka!

Jajka wspomagają utratę tkanki tłuszczowej.

W skład jajka wchodzą m.in. fosfolipidy takie jak lecytyna, które korzystnie wpływają na gospodarkę lipidową organizmu. Stanowią cenne, wysokojakościowe źródło białka które zaspokaja apetyt. W składzie znajdziemy leucynę zwiększającą syntezę białek, przełoży się to na lepszą kompozycję ciała. Jajo zawiera również choliny, które przestawią Twoje ciało na spalanie tkanki tłuszczowej. Zjedzenie jajka na śniadanie czy kolację skutkuje nie tylko lepszym spalanie tłuszczu ale również brakiem chęci podjadania między posiłkami.

Jajka pomagają w budowaniu masy mięśniowej.

Szybkie i łatwe w przygotowaniu, pyszne w smaku… Jajko to idealny pokarm dla sportowców. Zawiera około 7-8 g białka i tylko 80 kalorii. Jednak nie tylko ilość białka w jajku sprawia, że jest ono dobre dla budowania naszych mięśni. Białko jajka jest najlepszej wartości i jakości biologicznej przez co jest najszybciej przyswajalne i najbardziej efektywnie wykorzystywane do budowy masy mięśniowej. W składzie znajdziemy również dużą ilość witamin i minerałów, antyoksydantów oraz tłuszcze i cholesterol, niezbędny do produkcji hormonów.

Nie boimy się tłuszczów zawartych w jajkach.

Tłuszcze są Twoim sprzymierzeńcem. To niezbędny składnik spożywczy który nie powoduje tyci. Jajko zawiera 8 g tłuszczów z czego aż 61% to tłuszcze nasycone, takie same które znajdziemy w oliwie z oliwek.

Jajka optymalizują poziom cholesterolu.

Często możemy spotkać się z osobami unikającymi żółtek z obawy o cholesterol. Zawarta w jajku cholina przeciwdziała akumulacji cholesterolu w wątrobie i może pomóc w pozbyciu się złóż złego cholesterolu, w składzie zawiera również lecytynę która zapobiega odkładaniu się go na ściankach naczyń . Nie bój się częstego spożywania jaj! Żadne badanie nie wykazały bowiem że ludzie, którzy spożywali jajka mieli więcej zawałów od osób nie posiadających w diecie tego produktu.

Jedząc jajka, chronisz oczy.

W żółtku zawarta jest luteina i zeaksantyna, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawiają widzenie. Wykorzystuję się je również w suplementacji jako terapia chorób oczu. Warto jednak pamiętać, że te same substancje, ale pochodzące bezpośrednio z jaj mają lepszą biodostępność.

Kilka spraw technicznych.

  • Kupując jajka, sprawdź, czy skorupka jest gładka, bez plamek i pęknięć, ma jednolitą barwę i matową powierzchnię. Wielkość jajek nie świadczy o jakości, zaś kolor skorupy też jest sprawą genetyczną.
  • Gwarancję jakości masz tylko wtedy, gdy kupisz je w firmowym opakowaniu, na którym podano nazwę producenta i datę ważności. Zgodnie z przepisami UE jajka muszą być stemplowane. Najważniejsza jest pierwsza cyfra podana na skorupce – oznacza sposób chowu kur: 0 – ekologiczny, 1 – wolnowybiegowy, 2 – ściółkowy, 3 – klatkowy. Najsmaczniejsze są jajka oznaczone cyfrą 0 i 1.
  • Świeżość jajka łatwo rozpoznać po matowej skorupce oraz mętnym żółtku.
  • Gotuj: na miękko 2–3 minuty, na półtwardo 4–5 minut, a na twardo 7–9 minut od zawrzenia wody (wkładaj je do zimnej wody). Nie gotuj jajek dłużej niż 10 minut, bo białko będzie twarde i mniej strawne, a wokół żółtka powstanie sina obwódka, zmniejszy się wartość odżywcza. Ugotowane jajko włóż do zimnej wody – łatwiej je obierzesz, nie uszkadzając białka.

Autor: Dariusz Samek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X