Zdrowa dieta, czyli jaka?

Dbasz o swoją dietę, chcesz schudnąć bądź zbudować masę mięśniową i szukasz informacji o najlepszej metodzie. Internet pełen jest rad, dowodów skuteczności i świetnych na pierwszy rzut oka pomysłów, tylko czy aby na pewno?

Gluten i laktoza na diecie

Gwiazda X nie stosuje glutenu i ma świetną sylwetkę. Czyli dlaczego ludzie na diecie bez glutenu chudną? Po pierwsze gluten to nie żaden winowajca otyłości, tylko białko, które występuje w zbożach roślinnych (pszenica, żyto, jęczmień). To gluten odpowiada za fakt, że gdy wyrabiamy ciasto, to klei się ono do rąk. Generalnie na diecie bezglutenowej powinny być osoby, które cierpią na celiakię (i muszą być na tej diecie do końca życia) lub alergię na gluten (wtedy eliminowanie glutenu z diety poprawia ich stan). Ale choroby te muszą być zdiagnozowane i prowadzone przez specjalistów. Bo dieta ta stosowana samowolnie będzie uboga w węglowodany (efekt chudnięcia), witaminy z grupy B, błonnik i żelazo. Co może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Laktoza to z kolei niewinny dwucukier, który występuje w mleku ssaków. Kiedy w organizmie pojawią się zaburzenia trawienia laktozy, pojawiają się również objawy nietolerancji (biegunka, nudności, wzdęcia). Tylko, że nie każda sensacja żołądkowa to objawy nietolerancji laktozy. Diagnoza powinna być, tak samo jak przy glutenie, postawiona przez specjalistę. Jeżeli rzeczywiście laktoza sprawia problemy, wtedy wprowadza się pod okiem dietetyka odpowiednią dietę eliminacyjną. Czy można zrobić sobie samemu taką dietę? W ramach prewencji i potrzeby schudnięcia…Odpowiedź brzmi, nie. Z podobnych przyczyn jak samowolna rezygnacja z glutenu. To jest kolejna dieta eliminacyjna, która pozbawia organizm pełnowartościowego białka, wapnia, witamin (np. A, B1, B2, B12) i składników mineralnych (magnez, potas, cynk).

No, ale gwiazda X nie je glutenu i laktozy i ma się świetnie. Logiczne wyjaśnienie tej sytuacji może być takie, że cierpi na celiakię i ma do tego nietolerancję laktozy.

No to może sokowa dieta cud?

Producenci gotowych diet sokowych obiecują 3 kg mniej w 3 dni. Brzmi zachęcająco, tylko nie dodają, że jest to 3 kg wody. Diety sokowe są bardzo restrykcyjne i mają poniżej 1000 kcal na dzień. Przy takiej diecie zrzuca się właśnie wodę, ale zdecydowanie nie tkankę tłuszczową. Dlatego jak wrócisz do jedzenia to na pewno efekt wow nie potrwa długo. Czy rezygnujemy z soków? Absolutnie nie, tylko traktujmy je jako uzupełnienie zdrowej diety…

Więc jaka dieta jest skuteczna?

Sukces to nie dieta cud, tylko zdrowy plan dietetyczny z odpowiednią kalorycznością i aktywnością fizyczną na deser. Dlaczego podkreślam odpowiednią kaloryczność? Jeżeli jesz zbyt mało kalorii, a tak przeważnie jest, gdy eksperymentujesz z cudzą dietą, to Twój organizm przełącza się na tryb oszczędzania, a kiedy wracasz do poprzedniego żywienia włącza tryb: nadrabiam. No to już wiesz skąd bierze się efekt jojo…

Ale o co chodzi z tymi potrzebami? Oczywiście kiedy np. chcesz schudnąć to ilość kalorii musi być mniejsza niż Twoje całkowite zapotrzebowanie na energię (czyli podstawowa przemiana materii plus ilość kalorii, którą „spalasz” podczas swojej aktywności w ciągu dnia). Najważniejsze jest to żeby deficyt kalorii nie był za mały, bo wygłodniały człowiek kiepsko radzi sobie z dietą…Dlatego dietę odchudzającą dobrze jest uzupełnić aktywnością fizyczną, by pogłębić efekt bez zbytniego odejmowania kalorii.

Jak dieta jest zdrowa? Taka, która nie eliminuje żadnych składników pokarmowych. Bo w diecie są potrzebne i węglowodany, i białko, i tłuszcz. Rzecz w tym, by proporcje między nimi były właściwie dobrane, a składniki z gatunku tych zdrowych. Jak pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, oleje roślinne. Wszystko z dodatkiem pysznych warzyw i owoców. A w naszym klubie przypadkiem znajduje się fachowiec, który Ci to wszystko dokładnie wyliczy…

Autor: Dariusz Samek

3 Comments

 • Waldek

  Styczeń 5, 2020 @ 9:43 am

  Krótko, zwięźle i na temat… super wpis!

  • admin

   Styczeń 5, 2020 @ 9:46 am

   Dzięki śliczne! następny artykuł już w przyszłą niedziele!

   • Waldek

    Styczeń 5, 2020 @ 9:47 am

    czekam z niecierpliwością 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X